Konwersacja z native speakerem
Języki obce Metodyka

Rola native speakera w nauce języka obcego. Dlaczego język jest ciekawy?

Dlaczego rola obecności native speakera w nauce języka obcego jest tak niezwykle ważna? Powodów jest w zasadzie kilka i warto o nich pomyśleć, gdy będziemy się wahać czy powinniśmy ostatecznie zdecydować się na nawiązanie kontaktu z native speakerem. A co sprawia, że języki obce są dla nas w ogóle ciekawe? Czy to jego brzmienie? A może kultura danego kraju (szeroki dostęp do rozrywki – muzyki, czy filmów)?

Native speaker w nauce języka obcego

Konwersacja z native speakerem
Zdjęcie Free-Photos na Pixabay

Zacznijmy zatem od początku od wyjaśnienia samego znaczenia pojęcia native speakera. Kim jest native speaker? Native speaker to ktoś, kto umożliwia nam żywy kontakt z językiem dla nas obcym poprzez konwersację. Może to być osoba, której obcy dla nas język jest językiem ojczystym. Również z tego rodzaju osobą bardzo często utożsamiana jest postać native speakera, ale może być to również ktoś, kto dany język zna już na tak zaawansowanym poziomie, że w zasadzie mógłby on być jego językiem ojczystym.

Czasem może to być nawet bardzo dobrze zorientowany w temacie nauczyciel. Sam native speaker może również taką rolę nauczyciela przyjąć. Native speaker bowiem świetnie radzi sobie w wielu bazowych kwestiach, na które należy zwrócić uwagę w trakcie konwersacji w języku obcym. Dotyczy to kwestii takich jak:

  • konstrukcje zdań w określonym języku czy
  • wymowa poszczególnych wyrazów w sposób jasny i zrozumiały.

Jeśli również jakaś część naszej wypowiedzi mogła zostać inaczej sformułowana – native speaker często wyraża chęć pomocy i w razie potrzeby wprowadza poprawki w naszą wypowiedź. No i chyba najważniejsza kwestia o jakiej należy pamiętać oraz która pomoże nam zrozumieć dlaczego rola obecności na naszej nauce języka native speakera jest tak bardzo ważna to fakt, że jest to dla nas praktycznie najlepszy sprawdzian umiejętności komunikacyjnych w języku obcym. Nic tak nie wspomoże naszej drogi do sukcesywnej nauki języka jak prawdziwy, żywy kontakt z nim w stworzonej konwersacji.

Co sprawia, że język obcy jest ciekawy?

Co sprawia, że określony język obcy staje się dla nas ciekawy i chcemy się go uczyć? Tak naprawdę nie ma jednej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Duży wpływ na to może mieć już samo brzmienie danego języka. Określony język po prostu brzmi dla nas pięknie i nie możemy nadziwić się jak wspaniałe jest wypowiadanie słów w tym właśnie języku.

Fascynują nas wypowiedzi w tym konkretnym języku, podoba nam się akcent i sami decydujemy, że chcielibyśmy się danego języka nauczyć, aby także płynnie się nim posługiwać.

Kultura kraju zachętą do nauki języka

fotografie z podróży - wieża Eiifela
Zdjęcie DariuszSankowski na Pixabay

Możemy również fascynować się wieloma innymi czynnikami jak na przykład możemy chcieć lepiej poznać kulturę kraju, w którym funkcjonuje dany język. Chcemy poznać styl życia ludzi państwa, gdzie dany język jest obecny jako ojczysty. Możemy również zachwycać się samym krajem, chcemy go odwiedzić albo może nawet stwierdzamy, że dany kraj jest naszym miejscem na ziemi i warto byłoby się tam przeprowadzić.

Czasami to właśnie w zupełnie odmiennej kulturze warto rozpocząć nowy etap życia. Jedyną barierą jest dla nas wtedy język obcy, którego nie znamy przez co możemy mieć trudności w komunikacji z lokalnymi mieszkańcami. To również może być nasze motywacja i determinacja do nauki języka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *