ucząca się kobieta z ołówkiem w ręku
Języki obce Metodyka

Motywacja i wsparcie w nauce języka obcego – gdzie ich szukać?

Jak znaleźć motywację do nauki języka? Metod może być wiele, ale jedną z kluczowych jest po prostu CHĘĆ. Jednak tylko na samych chęciach nie da zbudować się solidnych podstaw. Poza nawykiem, w który przeradza się motywacja, potrzeba także odpowiedniego wsparcia w nauce języka obcego. Jak je znaleźć? Odpowiadamy poniżej.

Jak znaleźć motywację do nauki języków?

ucząca się kobieta z ołówkiem w ręku
Zdjęcie JESHOOTS-com na Pixabay

Nigdy w odpowiedni sposób nie nauczymy się języka obcego, jeśli nie będziemy wyrażać chęci do tej nauki. Człowiek jest w stanie zrobić wiele rzeczy, jeśli wie, że mogą być dla niego rozwojowe, przyszłościowe i pozytywnie na niego w znaczeniu generalnym wpłyną. Jednakże najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu przez niego decyzji o rozpoczęciu nauki czegoś nowego bądź podjęciu jakiegokolwiek działania na rzecz własnego rozwoju i postępu intelektualnego, jest przede wszystkim indywidualne poczucie potrzeby rozwoju. A ta potrzeba to właśnie chęć.

Nikt nie może zmusić nas do dodatkowej, ponadobowiązkowej edukacji, jeśli my sami nie czujemy odpowiedniej motywacji do działania. Chcąc się jednak odpowiednio zmotywować, można wziąć pod uwagę kilka przesłanek i kategorii, które mogłyby nas odpowiednio przekonać. Należą do nich m.in.:

  • chęć odkrywania nowych rzeczy,
  • chęć poznania nowej kultury,
  • chęć podróżowania,
  • chęć zawarcia nowych zagranicznych znajomości czy
  • chociażby fascynacja i ciekawość czymś, co jest dla nas nieznane, a wiedza na dany temat daje nam poczucie możliwości poszerzenia wiedzy w tym zakresie.

Wsparcie w nauce języka obcego

Gdzie szukać wsparcie w nauce języka obcego? Tak naprawdę możliwości rozwiązań jest dosyć sporo i można na wiele sposobów samodzielnie pomóc sobie w rozwoju. Jeśli zależy Ci na kwestiach pisanych albo gramatyce, chcesz skupić się na nauce i weryfikacji lub ewentualnej korekcie pewnych niedoskonałości i wpłynąć na swoją lepszą poprawność językową, możesz zakupić odpowiednie materiały dydaktyczne-kursy. Mogą to być też ćwiczenia, podręczniki itd. Możesz też poprosić o pomoc specjalistę w tej konkretnej dziedzinie nauki języka.

podręcznik, laptop, telefon - narzędzia do nauki
Zdjęcie Free-Photos na Pixabay

Jeśli chcesz wpłynąć na poziom i bogactwo swojej wypowiedzi, możesz szukać źródeł, które pomogą Ci lepiej osłuchać się z językiem. Formy tego typu to na przykład:

  • czytanie krótkich opowiadań lub newsów w interesującej Cię tematyce,
  • słuchanie muzyki w tym konkretnym języku,
  • oglądanie filmów również w tym określonym języku.

Jeśli masz początkowo trudności, możesz przecież wybrać film z napisami. Nie stresuj się faktem, że nie wszystko od razu rozumiesz. To ma być przyjemna forma nauki, a nie presja. Chodzi o kontakt z żywym językiem.

Możesz również poprosić o pomoc kogoś doświadczonego, porozmawiać na przykład z native speakerem albo jeśli znasz osobę dobrze zaznajomioną z tym właśnie językiem – poproś ją o rozmowę w tym konkretnym języku.

Języki obce – podobieństwa i różnice

Są pewne kwestie, które sprawiają, że określony język obcy wyróżnia się na tle pozostałych. Jest wyjątkowy na swój własny sposób. Czasem niektóre języki obce brzmią w tak zbliżony do siebie sposób i tak wiele wyrazów powiela się, brzmią lub w formie pisanej występują w bardzo podobny sposób, że zaczynają nam się ona mieszać i mylić.

Nic bowiem dziwnego, skoro są tak bardzo do siebie podobne. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy język, dosłownie każdy nawet jeśli w jakiś sposób upodabnia się do jakiegoś innego języka posiada takie cechy, że wyróżnia się i nie jest tożsamy z tym zbliżonym do siebie językiem.

Cechy i argumenty, które w określony sposób mogą wyróżniać określony język pomimo przynależności do określonej grupy językowej bądź łudzącego podobieństwa do określonego języka tworzą go indywidualnym.

Języki obce występują w określonych kategoriach przynależnościowych. Do tego typu kategorii możemy sobie na przykład uwzględnić akcent. Czasem dany język w poszczególnych wyrazach brzmi podobnie do drugiego, ale może brzmieć w sposób zupełnie inny. Jest wiele takich wymiennych kategorii, które w jakiś sposób wyodrębniają język spośród reszty grup i języków i czynią go wyjątkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *